Bağırsak bakterileri veya bağırsak mikrobiyomu son yılların en popüler konularından birisi. Öyle ki bu konu ile ilgili neredeyse her gün yeni bir kitap yayınlanıyor1. Bu kitaplar içerisinden ilk okuduğum Giulia Enders’in 2015 yılında yayınlanan ve Türkçe’ye “Büyüleyici Bağırsak” olarak çevrilen “Gut: The Inside Story of Our Body’s Most Underrated Organ” oldu2. Kitap hem dili hem de bahsettiği hikaye ile bilgiyi tatmin edici ölçüde, anlaşılır bir dille okuyucuya aktarıyor. Ardından Ed Yong’un Türkçe’ye “Mikrobiyota” olarak çevrilen “I Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life” kitabını okudum ve bundan sonra okuduğum tüm kitapların birbirlerinin türevleri olduğunda karar kıldım3. Konu popüler, kitaplar çok satıyor. Yani konu ile en ufak bir ilgisi olan yazarlar/araştırmacılar için yazmamak elde değil sanırım.

Tüm dünya mikrobiyota ve bağırsaklarla haşır neşir olurken bu yıl hepimizi şaşkınlığa uğratacak bir gelişme oldu: Beynimizde bakteriler mi var?

Bu aynı zamanda araştırmacılar için de titizlikle ve kapsamlı bir şekilde çalışılması gereken yeni bir araştırma alanının doğduğunun habercisi! Önümüzdeki birkaç yıl bu konuda çok fazla sayıda araştırma yapılacağı ve bu konu ile ilgili haberlerle karşılaşacağımız aşikar. Şimdilik neler olduğuna hep birlikte bir göz atalım:

  • Artık biliyoruz ki bağırsağımızda yaşayan bakteriler ruh halimizi ve davranışlarımızı bire bir etkiliyor. Peki beynimizdekiler?
  • Birmingham’daki Alabama Üniversitesi‘nden araştırmacılar Neuroscience Derneği 2018 yıllık toplantısında bir poster oturumunda beyinde bakterilerin varlığını gözlemlediklerini aktardı4.
  • Rosalinda Roberts önderliğindeki araştırma ekibi 34 ölmüş insanın beynini incelediler ve tüm olgularda farklı miktarlarda olmak üzere bakterilerin bulunduğunu belirttiler. Bakteri yoğunluğunun, beyinde bulunduğu yere göre değiştiğini, substantia nigra, hipokampus ve prefrontal kortekste bol miktarda mikrop olduğunu söylediler.
  • Bakterilerin beyne nasıl geldiği konusu şimdilik muamma olsa da en büyük olasılığın kan aracılığı ile taşınmış olması.

Sonuç olarak yeni ve kapsamlı çalışmalara gebe bu bulgularda göz ardı edilmemesi gereken bir nokta da ölüm sonrası bazı cerrahi müdahaleler nedeniyle bakteriyel kontaminasyon ihtimali. Bu konuda yapılacak ileri çalışmalar, gelecekte bize hiçbir mental hasarı bulunmadığı halde mental hastalıkları olan hastaların anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Referanslar

1. https://www.goodreads.com/shelf/show/microbiome

2. https://www.goodreads.com/book/show/23013953-gut?from_search=true

3. https://www.goodreads.com/book/show/27213168-i-contain-multitudes?from_search=true

4. Roberts RC, Farmer CB, Walker CK. Psychiatry and Behavioral Neurobio., Univ. of Alabama, Birmingham, Birmingham, AL. The human brain microbiome; there are bacteria in our brains!. Program No. 594.08. 2018 Neuroscience Meeting Planner. San Diego, CA: Society for Neuroscience, 2018. Online.

Bakteriler beynimizde ne yapıyor?
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bakteriler beynimizde ne yapıyor?” için bir yorum

  1. Sadece bilim insanlarının değil, bu güncel konuya ilgi duyanlarin keyifle okuyacagi kitaplardan bahsederek okuyucular icin yararli bir paylasim yapmışsınız tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir