Kitap Önerisi #19 İdeoloji Olarak Biyoloji: DNA Doktrini

Kitap önerilerimizin 19. haftasındayız.  Bu hafta sizlere R. C. Lewontin’in “İdeoloji Olarak Biyoloji: DNA Doktrini” kitabını öneriyorum. 

Her politik felsefe bir insan doğası teorisiyle başlamak zorundadır.

İdeoloji Olarak Biyoloji, kökleri on dokuzuncu yüzyıldaki sosyal Darwinizme uzanan ve toplumun özelliklerinin, üyelerinin bireysel özelliklerinden kaynaklandığını ve bu özelliklerin de üyelerin genlerinde bulunduğunu kabul eden sosyobiyolojiyi odağına alarak, modern bilim ideolojisinin bizi yönelttiği hatalı yolları inceliyor.

Bilimin sınırlı olduğunu kabul ederek, doğanın zenginliğini yeniden keşfetmemizi ve bilimin gerçek değerini takdir etmemizi sağlıyor.

Dünyanın önde gelen bilim insanlarından R. C. Lewontin yayımlandığı yıl büyük ses getiren kitabında, Stephen Jay Gould ve Peter Madawar’la aynı doğrultuda , “saf bilimin” toplumsal ve siyasi ihtiyaçlarla varsayımlar tarafından nasıl şekillendirip yönlendirildiğini irdeliyor.

“Bilim insanları, yaşama bilim insanları olarak değil, ailenin, devletin, üretken bir yapının içindeki toplumsal varlıklar olarak başlar ve doğaya toplumsal deneyimlerinin şekillendirdiği bir mercekten bakarlar… Bilim, kendinden önceki Kilise gibi, her tarihsel devirde toplumun baskın değerleriyle görüşlerini yansıtan ve perçinleyen bir toplumsal kurumdur.”

Kolektif Kitap tarafından yayımlanan İdeoloji Olarak Biyoloji, Cengiz Adanur tarafından çevrilmiştir.

Kitap 5 ana bölümden oluşuyor:

  • Makul bir şüphecilik.
  • Her şey genlerde mi bitiyor?
  • Nedenler ve sonuçları.
  • Ders kitaplarındaki bir hikaye.
  • Toplumsal eylem olarak bilim.

“Çevre, ancak genleriyle etkileşime girerek organizmalara etki eder. İç ve dış dünyalar et ve tırnak gibidir.”

Her normal insan, bir ebeveyninden kalıtımla geçen ve diğer ebeveyninden aldığı normal genle kapatılan çok sayıda bozuk gen taşır. Bu nedenle dizilimi yapılan her bir DNA, kataloğa belli sayıda gizli bozuk gen taşıyacaktır…

Tüm bilim-severlere şiddetle tavsiye ediyorum! 

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Tüm kitap önerilerimize Kitap Önerileri kategorimizden ulaşabilirsiniz.

İdeoloji Olarak Biyoloji: Kitap Önerisi #19
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir