Gurur Kaynağımız: Türk Bilim Kadını Canan Dağdeviren

Canan Dağdeviren 1985 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk eğitim yıllarını Kocaeli’de tamamlamıştır. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünde (2007), yüksek lisans eğitimini ise Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde (2009) almıştır.

2009 yılında Fullbright bursunu almaya hak kazanmış ve University of Illinois at Urbana-Champaign’de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başlamıştır.

Doktora programındaki çalışmaları sırasında esnek ve katlanabilir, deri üzerine yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler (çipler) üzerinde yoğunlaşmıştır.

2014 yılında doktora eğitimini tamamlayarak PhD ünvanını almıştır.

  • Medikal teknoloji alanındaki çalışmaları ile pilsiz çalışabilen giyilebilir bir kap çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirmiştir.

Bilime olan merakında iki dönüm noktası olduğunu belirten Dağdeviren, bunlardan birinin babasının kendisine hediye ettiği bir kitap olduğunu, ikincisinin ise Erdal İnönü’den bizzat aldığı “Anılar ve Düşünceler” adlı eser olduğunu dile getirmiştir. Babasının kendisine hediye ettiği kitap ünlü bilim kadını Marie Curie hakkındadır.

Dağdeviren, bir demecinde ise motivasyonunun düşük olduğu zamanlarda Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham aldığını açıklamıştır.

Başarıları

  • Forbes dergisinin “30 yaşından genç 30 bilim insanı” listesine girmiştir.
  • Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilmiştir.
  • MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer almıştır.
  • Illinois İnovasyon Ödülü (Illinois Innovation Prize) kazanmıştır.
  • National Academy of Engineering (NAE) tarafından Amerika Birleşik Devletlerinin en parlak 87 mühendisinden biri olarak seçilmiştir.

Dağdeviren devam etmekte olan çalışmaları ile ilgili olarak; “Meme kanserinde erken teşhis yapabilen bir platform yapıyoruz. Hasta olmamıza da gerek yok. Bilgi alabilmemiz açısından da bu proje çok önemli. Vücutla uyumlu, ince, kıvrımlı, esnek ve hassas bir teknolojiyi iç çamaşırımızın, vücudumuzun ve iç organlarımızın bir parçası haline getiriyoruz” açıklamalarında bulundu.

Başta ülkemizi başarıları ile gururlandıran Canan Dağdeviren Hocamız olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutlarız! Türk kadınlarına çalışkanlığı, azmi ve başarılarıyla örnek olan Canan Dağdeviren Hocamıza da sonsuz teşekkürleri bir borç biliriz. 🙂

Gurur Kaynağımız: Türk Bilim Kadını Canan Dağdeviren
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir