Kitap Önerisi #14 Çevre ve Ekoloji 🍀

Bembeyaz bir Pazar gününden herkese iyi hafta sonları! ❄️ Kitap önerilerimizin 14. haftasındayız. 🥳 Bu hafta sizlere Mine Kışlalıoğlu ve Fikret Berkes’in “Çevre ve Ekoloji” kitabını öneriyorum. 🌿

Çevre ve ekoloji konuları herkesin günlük yaşamını temelden ilgilendiriyor. Bu konularda Türkiye’yi ele alan, özgün ve genel okur kitlesine ulaşabilecek bir kitap şimdiye kadar yazılmamıştı. Bu kitap ise bu boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Türk okurunun konuyla özdeşleşebilmesi için, yeri geldikçe kültürel motifler kullanılan bu kitapta, çevre konularının herkesin yaşamının bir parçası olduğunu göstermek için halk inançları, felsefe ve edebiyatımızdan örneklere yer verildi. Çevre sorunlarının, ekoloji biliminin temellerine oturtulmuş pratik çözümlerini vermeye özem gösterildi.

Bu kitapta doğal kaynaklar enerji, tarım, orman, toprak su dengesi, zehirli atıklar, nüfus artışı, şehircilik, çevre ve ekonomi ilişkileri gibi konular incelendi. Çeşitli ülkelerin deneyimlerinden ders alarak, uzun vadeli çözümlere yönelik yeni bakış açıları getirmeye çalışıldı.

“Çevre ve Ekoloji” Remzi Kitabevi (@remzi.kitabevi) tarafından yayınlanmıştır.

Doç. Dr. Mine Kışlalıoğlu; Gaziantep’te doğdu. Üniversite öğrenimini İngiltere’de yaptı. Doktorasını 1976’da tamamlayan Doç. Dr. Mine Kışlalıoğlu, Türkiye’de T. C. Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nde ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde; Kanada’da McMaster ve Brock Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Halen Manitoba Üniversitesi ve İçsular Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Fikret Berkes; İstanbul’da doğdu. Üniversite öğrenimini Kanada’da yaptı. Doktorasını 1973’te tamamladıktan sonra, Kanada’da öğretim üyeliği yaptı. Halen, Manitoba Üniversitesi, Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nün direktörü olan Prof. Dr. Fikret Berkes, aynı zamanda çeşitli uluslararası kuruluşlarda görev yapmaktadır.

Tüm kitap önerilerimize Kitap Önerileri kategorimizden ulaşabilirsiniz.
MikrobiyotaArzunun Botaniğiİnsanlık SendromuHerkese Biraz Bilim & Herkese Biraz Daha Bilim kitapları hakkındaki inceleme ve yorumlarımıza da göz atabilirsiniz.

Çevre ve Ekoloji: Kitap Önerisi #14
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir