Araştırmacılar, antibiyotik dirençli bakterilere karşı savaşmak için yeni bir silah geliştiriyor.

Antibiyotiklerle tedavi edilmiş olsalar bile insanlar her gün basit enfeksiyonlardan ölmeye devam ediyorlar. Bunun nedeni, doktorların reçete edebileceği antibiyotik türlerine karşı giderek daha fazla bakterinin dirençli hale gelmesidir.

Antimikrobiyal direnç büyük bir toplumsal sorun ve çözmemiz gereken bir kriz.Bu nedenle, mevcut antibiyotikler artık işe yaramadığında kullanılabilecek alternatifler geliştirmek önemlidir.

Christoffer Heidtmann ve Janne Kudsk Klitgaard, yeni etkili antibiyotik olma potansiyeline sahip bir madde geliştirdi. Penisilin, sülfonamidler ve tetrasiklinler gibi geleneksel antibiyotiklerin aksine, bu antibiyotik plöromutilin sınıfındandır.

Çalışma, Journal of Medicinal Chemistry‘de yayınlandı.

Bu madde hem dirençli Enterococcus, Streptococcus hem de Staphylococcus bakterilerine karşı etkilidir. Madde ve plöromutilin sınıfı, bunu aynı zamanda çok yavaş bir hızda direncin gelişmesine neden olan benzersiz bir etki mekanizması yoluyla yapar.

Geliştirilen ilaç, bakteri ve insan hücreleri üzerinde test edildi. Onaylanmış bir ilaç olma yolunda bir sonraki adım, hayvan çalışmaları ve ardından insanlarda yapılan klinik çalışmalardır.

  • Bu madde ilaç olarak doktorlara ve hastalara ulaşacaksa, kapsamlı ve maliyet yoğun daha fazla geliştirme çabalarına ihtiyaç vardır ki bunu ancak üniversitenin himayesinde başlatılabilir…

Büyük ilaç şirketlerinin parası var ancak geleneksel olarak bu tür çalışmalarla ilgilenmiyorlar, çünkü finansal olarak cazip değiller, diyor Poul Nielsen.

Poul Nielsen’e göre, yeni antibiyotikler geliştirmenin mali açıdan cazip olmamasının birkaç nedeni vardır:

  • Antibiyotikler yalnızca günler veya haftalarca alınır. Antidepresanlar veya tansiyon ilaçları gibi kronik hastalığı olan insanlar için ilaçlarda daha fazla para vardır.
  • Yeni geliştirilen antibiyotikler yedek olacak ve mevcut antibiyotikler artık çalışmayana kadar kullanılmayacaktır. Yani hemen para kazanmaya müsait değil.
  • Bakteriler ayrıca yeni bir antibiyotiğe dirençli hale gelebilir ve ardından ilaç kullanılamaz hale gelir.

Ancak bunlar dünya toplumunun antibiyotik direncine karşı yeni etkili ilaçlara şiddetle ihtiyaç duyduğu gerçeğini değiştirmiyor. Poul Nielsen, belki de bunu yalnızca mali açıdan ziyade toplumsal bir görev olarak görmeliyiz diyor.

DSÖ, direncinn yayılmasını durdurmak için bir eylem planı sundu. Organizasyona göre, ‘sık karşılaşılan enfeksiyonların ve küçük yaralanmaların bir kez daha insanları öldürebileceği antibiyotik sonrası bir döneme‘ doğru gidiyoruz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Bakteriyoloji kategorimizden bakterilerle ve bakteriyolojik hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Dirençli Bakterilerle Savaşta Yeni Bir Silah!
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir