Kitap Önerisi 23: Geveze

Geveze: Kafamızın İçindeki Dırdırcı Ses ve Onu Dizginlemenin Yolları

Kitap Önerileri kategorimizde 23. kitap önerisi olarak Ethan Kross‘un Geveze kitabını sizlerle paylaşıyorum.

  • Bölüm I: Neden Kendimizle Konuşuruz?
  • Bölüm II: Kendi Kendimizle Konuşmak Ters Teptiğinde
  • Bölüm III: Uzaklaşmak…
  • Bölüm IV: Ben “Sen”e Dönüştüğünde…
  • Bölüm V: Başkalarının Gücü ve Tehlikesi…
  • Bölüm VI: Dışarıdan İçeriye…
  • Bölüm VII: Zihnin Büyüsü…

Benzersiz bir becerimiz var ; iç sesimiz. Hedeflerimize ulaşabilmemizi, yaratabilmemizi, mutlu anılarımızı zihnimizde tekrar tekrar yaşayabilmemizi ve kim olduğumuzu tanımlayabilmemizi ona borçluyuz. Ama bu bilgelik kaynağı, en çok ihtiyaç hissettiğimiz anlarda en acımasız düşmanımıza dönüşebiliyor. Acı veren duyguları aklımıza sakız yapıyor, utanç dolu anılarımızı zihnimizde tekrar tekrar canlandırıyor, bizi düşüncelerimizin kıskacından kurtarmıyor, aksine sinsi bir şeyin doğmasına yol açıyor: dırdırcı iç ses.

İç sesin hem yardımsever bir süper güç hem de bizi yaralayan yıkıcı bir kriptonit olmasının yarattığı kaçınılmaz gerilim, insan zihninin en büyük bilmecelerinden biri. Peki yok mu onu dizginlemenin bir çaresi?

“İç ses genellikle faydalı bir işlev görmekle birlikte, tam da ona en çok ihtiyaç duyduğumuz anda -stres düzeyimiz arttığında, karşılaştığımız risk büyük olduğunda, soğukkanlı olmakta zorlandığımızda ve şiddetli duygular yaşadığımızda- dırdırcı sese dönüşür. Bu dırdır bazen daldan dala atlayan bir monolog şeklindedir, bazense kendimizle girdiğimiz bir diyalog. Bazen geçmiş olayları takıntılı bir biçimde tekrar tekrar gözden geçiririz (ruminasyon), bazen de gelecekte olabilecekleri endişeyle hayalimizde kurgularız (kaygı).”

Ödüllü nörobilimci ve psikolog Ethan Kross, sayısı vaka ve araştırmadan yararlanarak, iç sesi dizginlemek için bir dizi araca sahip olduğumuzu gösteriyor. Aslında hep gözümüzün önünde olan ama farkında olmadığımız; kullandığımız sözcüklere, anlattığımız hikayelere, sevdiklerimizle yaptığımız konuşmalara, alışkanlıklarımıza, hatta bazen tuhaf ritüellerimize gizlenmiş araçlar. Etkileyici, sürükleyici, aynı zamanda da özgün bakış açıları ve ipuçlarıyla dolu Geveze, kendinizle yaptığınız konuşmaları sonsuza dek değiştirecek ve daha mutlu, daha üretken bir yaşam sürmenize yardımcı olacak bir kitap.

Tüm mikrobilimcilere şiddetle tavsiye ediyorum!

Yazar Hakkında…

Doktor Ethan Kross, bilinçli zihni kontrol konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biridir. Çalışmalarıyla pek çok ödüle layık görülen Kross, Michigan Üniversitesi’nde ve Ross School of Business’da dersler vermekte, aynı zamanda Duygu ve Özdenetim Laboratuvarı’nın direktörlüğünü yürütmektedir. Alanında öncülük eden araştırmaları New York Times, New Yorker, Wall Street Journal, USA Today, New England Journal of Medicine ve Science gibi yayınlarda yer almıştır. Yüksek lisansını Pennsylvania Üniversitesi’nde, doktorasını ise Columbia Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Geveze, yazarın ilk kitabıdır.

Bizi instagramtwitter,facebook ve youtube‘dan da takip edebilirsiniz.

Bugüne kadar 20’den fazla kitap önerisi paylaştık. Tüm kitap önerilerimize Kitap Önerileri kategorimizden ulaşabilirsiniz.


Geveze: Kitap Önerisi #23
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir