Yeni HIV Aşısı, Faz I İnsan Deneylerinde %97 Antikor Yanıtı Oluşturdu

HIV’in önlenmesine yönelik yeni bir HIV aşısı çalışması Faz I deneylerinde umut vadetti. Aşı, çalışmaya katılanların %97’sinde HIV’e karşı antikor üretmek için gerekli olan nadir bağışıklık hücrelerinin üretimini başarıyla uyardı.

HIV, dünya çapında 38 milyondan fazla insanı etkiliyor ve büyük ölçüde, bağışıklık sistemini sürekli olarak evrim geçirmesine ve ondan kurtulmasına izin veren alışılmadık derecede hızlı mutasyon oranı nedeniyle, bir aşı ile hedeflenmesi en zor virüsler arasında yer alıyor.

Son verilere göre 37 milyon kişi HIV ile birlikte yaşıyor. Bu sene yaklaşık 1,8 milyon daha HIV ile infekte oldu ve 1 milyona yakın insan AIDS ile ilişkili hastalıklar yüzünden hayatını kaybetti. Bu yüzden HIV aşısı çalışmaları halk sağlığı açısından öncelik ve önem taşımaktadır.

Dünya HIV ile tanıştığından bu yana AIDS ile ilişkili hastalıklardan dolayı hayatını kaybeden insanların sayısı 35 milyon1. Ölüm sayısı en yüksek seviyesine ulaştığı 2004 yılından beri azalmakta, tedavi ve bulaşı önlemeye yönelik bilimsel çalışmalar ise hız kesmeden devam etmekte. Hatta Lancet HIV’de yayınlanan bir editöryel yazısında viral yükü baskılanmış hiçbir HIV pozitif hastanın cinsel ilişki aracılığıyla partnerine infeksiyon bulaştırmadığı aktarılıyor. Bu yorumun çıkış noktasını oluşturan araştırmaya bakacak olursak, Rodger ve ark.HIV pozitif partnerin baskılayıcı antiretroviral tedavi aldığı 100 çift, 15 ay boyunca takip ediliyor. Kondomsuz cinsel birliktelik yaşanan bu ilişkilerde partnerler arası hiçbir bulaş saptanmıyor. JAMA’da yayınlanan bu çalışma bilim dünyasında oldukça ses getirdi. Elbette daha kesin risk tahminlerinde bulunabilmek için izlenen çiftlerde daha uzun süreli takip gerektiğini söylemekte fayda var.

Bilim insanları, HIV aşısı ile aynı yaklaşımın grip, Dengue, Zika, hepatit C ve sıtma gibi diğer zorlu patojenlere yönelik aşılara da uygulanabileceğine inanıyor.

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.europeanpharmaceuticalreview.com/news/141892/novel-hiv-vaccine-approach-shows-promise-in-landmark-first-in-human-trial/

Yeni HIV Aşısı %97 Antikor Yanıtı Oluşturdu
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir