Önceki Salgından Aylar Sonra Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Yeni Bir Ebola Vakası Doğrulandı

Dünya Sağlık Örgütü ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, geçen hafta ölen bir çocuktan alınan numunelerde Ebola virüsü tespit edildiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 8 Ekim tarihli haberine göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti yeni bir Ebola vakası kaydetti. Doğrulama, virüsle enfeksiyon belirtileri gösterdikten sonra ölen üç yaşındaki bir çocuktan alınan örnekleri test eden Demokratik Kongo Cumhuriyeti Ulusal Biyomedikal Araştırma Enstitüsü’nden geldi.

Doğu Kongo’nun Kuzey Kivu eyaletindeki Butsili’de meydana gelen bu vaka, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu yılın başlarında aynı eyalette altı kişinin ölümüne neden olan salgının devamı.

Reuters’e göre, önceki Ebola salgını 2018’den 2020’ye kadar sürdü ve Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 2.000’den fazla insan hayatını kaybetti. Sağlık yetkilileri, bu yeni vakanın 2020’de sona eren salgınla mı yoksa bu yılın başlarındaki salgınla mı bağlantılı olduğu konusunda hala net değil.

Dünya Sağlık Örgütü, Afrika Bölge Direktörü Matshidiso Moeti, “Kuzey Kivu, son birkaç yılda Ebola salgınları tarafından hırpalandı, ancak bu, yerel uzmanlık ve topluluk bilinci oluşturarak hızlı hareket eden bir yanıtın yolunu açtı” diyor.

Merck‘in Ebola’ya karşı Ervebo aşısı, 2019’dan bu yana sekiz farklı Afrika ülkesindeki salgınlar sırasında kullanılmak üzere tescillendi ve Merck, bu yıl dünyanın ilk Ervebo stoğunu oluşturmak için UNICEF ile işbirliği yapmayı kabul etti. Johnson & Johnson tarafından geliştirilen ikinci bir Ebola aşısı da hala test ediliyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Jean Jacques Mbungani, Reuters’e şunları söyledi: “Önceki salgınlar sırasında Ebola virüsü hastalığının yönetiminde edinilen deneyim sayesinde, müdahale ekipleri bu salgını en kısa sürede kontrol altına almayı başaracak.

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Kongo’da Yeni Bir Ebola Vakası Doğrulandı
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir