Küresel Isınma Mikrobiyal Çeşitliliği Azaltıyor

Araştırmacılar, iklim değişimlerinin mikrobiyal biyoçeşitliliğin şekillenmesinde önemli bir olumsuz etkisi olduğunu tespit eden sekiz yıllık bir çalışma yaptılar.

Oklahoma Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, küresel ısınmanın toprak sağlığı için gerekli olan mikrobiyal çeşitliliği azalttığını bulmuşlardır. Çevresel Genomik Enstitüsü direktörü Jizhong Zhou tarafından yönetilen araştırma ekibi, küresel iklim değişikliklerinin mikrobiyal biyoçeşitliliği şekillendirmede önemli bir olumsuz etkiyle baskın bir rol oynadığını tespit eden sekiz yıllık bir deney yaptı. Bulguları Nature Microbiology‘de yayınladılar.

Zhou, “Ekosistem işlevlerini sürdürmede yeraltı toprak biyoçeşitliliğinin kritik önemine rağmen, iklim değişikliğinin toprak mikrobiyal topluluklarının (bakteri, mantar, protistler) zenginliğini ve dağılımını nasıl etkileyebileceği anlaşılamadı.”

OU’da uzun vadeli çok parametreli bir deneysel saha alanı kullanarak, üniversitenin Çevresel Genomik Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, otlak toprağı bakteri, mantar ve bitki örtüsü üzerindeki deneysel ısınma, değişken bir yağış ve kırpılmaya/budamaya (yıllık biyokütle uzaklaştırması) yanıt olarak toprak mikrobiyal topluluklarındaki değişiklikleri inceledi.

Zhou, “Bulgularımız, uzun vadeli küresel ısınmanın bir saha ortamında mikrobiyal biyoçeşitliliği azalttığına dair açık kanıtlar gösteriyor.” dedi. “Ayrıca, bu, hem sporlu hem de spor oluşturmayan mikropların iklim ısınmasına farklı tepkilerini belgeleyen ilk çalışmadır ve bu, mikrobiyal biyoçeşitliliğin düzenlenmesinde ısınmanın baskın rolünü belgeleyen ilk çalışmadır.” dedi…

“Ayrıca, iklim değişikliklerinin biyoçeşitlilik üzerindeki etkileri esas olarak nemi azalttığından, dünya çapında ısınmanın neden olduğu biyoçeşitlilik kaybının kurak alanlarda daha şiddetli olması bekleniyor.”

Zhou, gelecekteki ısınmaya bağlı yağış değişikliklerinin daha iyi anlaşılmasının, ısınmaya bağlı biyolojik çeşitlilikteki azaltmaları hafifletmede önemli olabileceğini söylüyor.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

  • Science News
  • Linwei Wu, Ya Zhang, Xue Guo, Daliang Ning, Xishu Zhou, Jiajie Feng, Mengting Maggie Yuan, Suo Liu, Jiajing Guo, Zhipeng Gao, Jie Ma, Jialiang Kuang, Siyang Jian, Shun Han, Zhifeng Yang, Yang Ouyang, Ying Fu, Naijia Xiao, Xueduan Liu, Liyou Wu, Aifen Zhou, Yunfeng Yang, James M. Tiedje, Jizhong Zhou. Reduction of microbial diversity in grassland soil is driven by long-term climate warmingNature Microbiology, 2022; DOI: 10.1038/s41564-022-01147-3

Küresel Isınma Mikrobiyal Çeşitliliği Azaltıyor
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir