Florence Nightingale, 12 Mayıs 1820 tarihinde Floransa’da doğdu. Çocukluğundan beri hemşireliğe meraklıydı. Bunun nedeni ise hastalarla yeterince ilgilenilmediğini düşünmesiydi. Ailesi karşı çıkmasına rağmen, yaşadığı dönemde sadece hiçbir mesleği olan genç kızların yaptığı hasta bakıcılığa yöneldi.

Mesleğinde kendini geliştirmek için Avrupa’da birçok yeri gezdi.

Kırım Savaşı sırasında Kırım Humması, dizanteri, kolera gibi hastalıklar baş göstermişti. Savaşın galip tarafı müttefik İngilizler Selimiye Kışlası’nda ince battaniyelerle, susuzluk, açlık ve hastalıklarla boğuşuyordu. Dönemin İngiltere Savaş Bakanı Sidney Herbert yıllar önce tanıştığı Florence Nightingale’i beraberindeki ekibiyle birlikte İngiliz askerlerinin bakımı için görevlendirdi. Nightingale, geceleri kışla koridorlarında elinde gaz lambasıyla yaralı hastaların ve sargı bezlerinin arasında geziyordu ve bu yüzden askerler ona “Lambalı Kadın” (The Lady with the Lamp) demişlerdir.

Kışladaki askerlerin tedavisini yaptıktan sonra Kırım’daki askerlerin yanına gitti ve savaş alanında çalıştı. Burada Kırım Hummasına yakalandı ve bir süre tedavi gördü. Ailesinin ve İngiliz Hükümeti’nin tüm geri dönüş çağrılarına aldırmayıp savaş bitene kadar Kırım’dan ayrılmadı. Yaptığı bütün bu fedakarlıklar, özveriler nedeniyle Liyakat Nişanını alan ilk kadın oldu.

1860 yılında Florence Nightingale, Londra’da St Thomas’ Hospital‘da kendi hemşirelik okulunun kurulmasıyla profesyonel hemşirelik vakfının temellerini attı. Dünyada ilk modern sivil hemşire okulu oldu ve şu anda King’s College London‘ın parçasıdır.

Hemşirelik dışında, öncülük ettiği sosyal reformlar; İngiliz toplumunun tüm kesimlerine yönelik sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, Hindistan’daki açlık yardımını savunmak, kadınlara aşırı sert olarak gördüğü fuhuş yasalarını ortadan kaldırma ve kadınların iş gücüne katılımını kabul ettirme şekillerini genişletme çalışmaları oldu.

Florence Nightingale tüm bunların yanı sıra çok yönlü bir yazardır. Yaşamı boyunca yayınlanan eserlerinin çoğu yayılan tıbbi bilgilerle ilgilidir. Yazınsal becerileri kötü olanlar tarafından kolayca anlaşılabilecek basit bir İngilizce ile yazmıştı. Ayrıca istatistiksel verilerin grafiksel sunumunu halka sevdirmeye de yardımcı olmuştur.

13 Ağustos 1910 yılında hayatını kaybetti. Katkıları sayesinde kendisi modern hemşireliğin kurucusu olarak gösterilmektedir ve doğum günü olan 12 Mayıs tüm dünyada Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır.

Bilim dünyasında iz bırakan bilim insanlarının hayat hikayelerine mikrobiyografi kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Referanslar

  1. Strachey, Lytton. Eminent Victorians. Londra: Chatto and Windus. 1918.
  2. Swenson, Kristine (2005). Medical Women and Victorian Fiction. University of Missouri Press. s. 15.
Lambalı Kadın: Florence Nightingale
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir