Tehlikeli Biyofilmleri Yok Etmek İçin Yeni Yaklaşım

Biyofilmlerde yaşayan ve çoğalan bakterilerin yok edilmesi son derece zor olabilir; bu bakteriler genellikle birçok ilaca veya antimikrobiyallere dirençli hale gelir. Biyofilmler olarak bilinen, yüzeylerde çoğalan bakteri toplulukları, tıbbi cihazlar da dahil olmak üzere birçok yerde bulunabilir. Biyofilmler kendi başlarına serbest yüzen mikroplardan çok daha güçlüdür ve kronik enfeksiyonların tahmini %80’i biyofilmlerle bağlantılıdır. Bilim insanları şimdi bu tehlikeli formlara saldırmak için diğer mikroplardan oluşan ‘canlı bir ilaç‘ ile yeni bir yaklaşım geliştirdiler.

İlaç, biyofilmlerle enfekte olmuş kateterler üzerinde üç ortamda test edildi: laboratuvarda, bir organizmadan alınan dokuda ve bir fare modelinde. Fare enfeksiyon modeli ‘canlı ilaç’ ile tedavi edildiğinde, enfeksiyonların yüzde 82’si elimine edildi. Bulgular Molecular Systems Biology‘de yayınlandı.

Birçok biyofilmde yaygın olarak Staphylococcus aureus saptanır ve standart antibiyotiklerle yok edilemez (MRSA). Bu nedenle, bir hastanın S. aureus biyofilm ile enfekte olmuş bir tıbbi implantı varsa, enzimler veya antikorlar bazen faydalıdır, ancak bu tedaviler normal hücrelere zarar verebilir ve enfeksiyonu hedeflemek için özel olarak tasarlanmadıkları için yan etkilere neden olabilir.

Bakteriler, kaynaklar için ve hayatta kalmak için zaten birbirleriyle savaş halindedir. Araştırmacılar, canlı mikroorganizmalar tarafından üretilen moleküllerin biyofilmleri tedavi etmenin başka bir yolu olabileceğini düşündüler. Bakteriyel genomlar da küçüktür ve kolayca manipüle edilebilir. Bu çalışmada bilim insanları, hücre duvarı olmayan Mycoplasma pneumoniae adlı bir bakteri seçtiler. Bu nedenle, bağışıklık sisteminden kaçabilir ve terapötik molekülleri kolayca serbest bırakabilir.

Araştırmacılar, insanları hasta etmemesi için bu bakterinin patojenitesini ortadan kaldırarak işe başladılar. Ayrıca bakteri genomunu, üretmek üzere değiştirildiği iki enzimi kolayca salacak şekilde tasarladılar. Bu enzimlerin her biri biyofilmleri çözebilir.

Bilim insanları, bu bakterilerin ilk önce solunum tüplerinden biyofilmleri çıkarmak için kullanılabileceğini umuyorlar. Güvenlik testi tamamlandı. Ele alınması gereken bir sonraki konu üretimdir ve “2023’te klinik deneylere başlamayı umuyoruz” dedi.

Çalışmanın yazarlarından Luis Serrano “Bakteriler, biyofilm eliminasyonunda ideal araçlardır çünkü bir hastalığın kaynağını tedavi etmek için herhangi bir terapötik proteini taşıyabilirler,” diye önerdi, “Teknolojinin en büyük faydalarından biri, hedeflerine ulaştıklarında, bakteriyel vektörlerin terapötik molekülün sürekli ve lokalize üretimini sunmasıdır.”

Bakteriyoloji kategorimizden bakterilerle ve bakteriyolojik hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Tehlikeli Biyofilmleri Yok Etmek İçin Yeni Yaklaşım
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir