COVID-19’a Karşı Yeni Oral Aşı Uygulaması

Bir ilaç şirketi ile birlikte Würzburg Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Coronavirus’a karşı oral aşı uygulamalarına yeni bir yaklaşım üzerinde çalışıyorlar.

Bu aşı şırıngayla yapılmıyor, basitçe yutulabilen bir kapsül şeklinde uygulanan bir aşı. Eğer gerekli onayları alabilir ve çalışmaları tamamlanırsa gelecekte Coronavirus pandemisine karşı mücadelede önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkabilir.

İnsanlardaki klinik denemelerin başlatılabilmesi için pre-klinik çalışmalara başlandı bile…

Araştırmacılar, “tifo enfeksiyonuna karşı zaten yıllardır milyonlarca kez uygulanmakta olan bir yaklaşımı kullanıyoruz” diyor.

Oral tifo aşısı, özel bir bakteri türü olan Salmonella typhi Ty21a’ya karşı uygulanmaktadır.

Oral aşı, üretimi daha ucuz, uygulaması kolay ve normal sıcaklıklarda bile nispeten stabil:. Bu özellikler böyle yeni bir aşının piyasaya sürüldüğünde sahip olabileceği birkaç avantajlı özelliktir. Başarılı olursa, bu aynı zamanda -70°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda kesintisiz bir soğuk zincir sağlamanın zor olduğu ülkelerde kullanımı cazip hale getirecektir.

Araştırmacılar, tüm olumlu yaklaşımlarına rağmen, COVID-19’a karşı oral bir aşının yakında eczanelerde bulunacağına dair hiçbir garanti olmadığı konusunda uyarıyor.

Sonuçta, pek çok aktif madde, yeterince etkili olmadıklarından veya beklenmedik/istenmeyen etkiler gösterdiklerinden, gelişimin geç bir aşamasında bile başarısız kabul edilerek üretimi, çalışmaları durdurulmuştur. Bu risk her zaman mevcuttur. Önümüzdeki aylarda gelişmeleri takip etmek en doğrusu olacaktır.

Kaynak: University of Würzburg

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

COVID-19’a Karşı Yeni Oral Aşı Uygulaması
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir