Pakistan’da aynı hastaneden bir kuduz ölümü daha bildirildi…

Bir hafta içinde ikinci kez, Karaçi’deki İndus Hastanesinde bir vaka, kuduz nedeniyle hayatını kaybetti. Geçen hafta 6 yaşındaki bir çocuk ölümcül kuduz virüsü (Rabies) nedeniyle hayatını kaybetmişti ve bu hafta Salı günü de 24 yaşındaki bir hasta kuduz nedeniyle hayatını kaybetti.

Pakistan haber kaynağı Dawn’a göre, “hastalar devlet hastanelerinde uygunsuz ve yetersiz tedavi gördüklerini” belirtiyor.

Geçen hafta yüzünden ısırılan küçük çocuk vakasında, Rabies immünoglobülini (RIG) hiçbir zaman uygulanmadığı, yaraların düzgün yıkanmadığı ve enjeksiyonların yanlış uygulandığı raporda belirtilmiştir.

Bu hafta alnından ısırılan gence yine RIG uygulanmadığı, yaranın dikildiği ve yanlış ishal teşhisi konulduğu söyleniyor.

Kuduz: Maruz kalırsanız ne yapmalısınız?

Kuduz, insanlara veya diğer memelilere genellikle enfekte bir hayvanın ısırığından tükürük yoluyla bulaşan akut viral bir enfeksiyondur. Ayrıca nadiren ciltte çatlaklar veya mukoz membranlarla temas yoluyla da kasılır.

İnsanlarda ne tür semptomlara neden olur?

Başlangıçta birçok hastalıkta olduğu gibi semptomlar spesifik değildir; ateş, baş ağrısı ve halsizlik. Bu birkaç gün sürebilir. Isırık bölgesinde biraz ağrı ve rahatsızlık olabilir. Semptomlar daha sonra daha şiddetli hale gelir: kafa karışıklığı, deliryum, anormal davranış ve halüsinasyonlar. Bu kadar ileri giderse, hastalık neredeyse %100 ölümcüldür.

Virüse maruz kaldıktan hemen sonra tıbbi yardım alınmalıdır. Isırık yarasının 15 dakika sabun ve su ile temizlenmesi gerektiğini, aşıya ve sıklıkla önleyici immünoglobulinlere ihtiyaç duyulacağını hatırlamak çok önemlidir. Hastalığın klinik başlangıcı bir kez ortaya çıktığında, tedavi yoktur ve ölüm kaçınılmazdır. Bu nedenle, acil tıbbi tedavi görmek son derece önemlidir.

Tam PEP, yaranın iyice yıkanmasını, ardından yaraya immünoglobulin enjeksiyonlarını (virüse karşı antikorlar) ve hastalığın ilerlemesini önlemek için bir maruziyet meydana geldikten sonra uygulanan kuduz aşısını içerir. Isırılan kişi kuduz için hiç aşılanmamışsa, direkt aşı ve immünoglobülin tedavisi görmelidir. Maruz kalmadan önce modern bir kuduz aşısı ile aşılanmış şüpheliler için, yine de takviye doz olarak aşıya ihtiyaç olacaktır ancak IG’ne ihtiyaç olmayacaktır.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Görsel: CDC.

Virolojikategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Pakistan’da Art Arda Gelen Kuduz Vakaları
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir