Louis Pasteur: Mikrobiyolojinin Babası

Louis Pasteur 27 Aralık 1822’de Fransa’da doğmuştur.

Bilim dünyasına damga vuran buluşları

Louis Pasteur, fermantasyon (mayalanma) olayından ve bulaşıcı hastalıklardan mikroorganizmaların sorumlu olduğunu kanıtlamış, “kendiliğinden üreme” kuramını çürütmüş, pastörizasyon yöntemini ve kuduz aşısını bulmuştur.

1861 yılında organik solüsyonlardaki fermantasyonun zannedildiği gibi kimyasal bir olay olmadığını, canlı organizmaların çoğalması ile ilgili olduğunu ispatladı. Bu canlı organizmaların fermantasyon sonucu
değil, havadaki canlılar olduğunu kanıtlayarak kendi adıyla anılan pastörizasyon (kaynatıp hızla soğutma) metodu ile istenmeyen canlılarda uzaklaştırma usulünü buldu.

Bu sayede şarap, bira, süt, meyve suyu gibi mayalanabilir sıvıların uzun süre bozulmadan saklanabilmelerini sağladı.

Bu yöntem, sütü 63°C’de otuz dakika süreyle ısıtmak ve daha sonra sütü hızlı bir biçimde soğuttuktan sonra kapalı ve sterilize edilmiş şişelere koyarak uygulanıyordu. Buna benzer bir yöntem günümüzde (UHT) adı altında kullanılmaktadır.

Pasteur, daha sonra şarbon hastalığını araştırmaya başladı. Bu hastalığa sebep olan bakterinin (Bacillus anthracis) saf kültürünü elde etti, bunların hayvanlarda sığır şarbon hastalığını meydana getirdiğini ispat etti ve böylece “Mikrop Teorisi”nin esaslarını buldu.

Pasteur aynı zamanda aşı ile hastalıklardan korumanın yolunu açtı. Şarbon basilini 42 derecede işlemden geçirerek şarbon aşısını hazırladı.

Hayvanların hastalıktan korunması için aşılanmalarını sağlayarak tıp tarihinde çok önemli bir buluşu gerçekleştirdi.

Kuduz hastalığının mikrobunu araştırmaya başladı ve 1885 yılında kuduz etkeninin zayıflatılmış solüsyonunu, kuduz köpek tarafından ısırılmış bir çocuğa 14 defa aşılayarak iyileşmesini sağladı.

Louis Pasteur bu başarısıyla tıp dünyasının çok önemli bir kahramanı olarak tarihe geçti.

Bu büyük başarı Avrupa’da hızla yayıldı ve adeta bir kahraman oldu. Kendisine verilen üne, şana, şerefe karşılık Pasteur, her zaman sade ve alçakgönüllü bir insan olarak kaldı. Her zaman insanlık için çalıştı ve kendi sağlığını ikinci plana attı.

Sonunda yorgun düşen bedeni bu tempoya daha fazla dayanamadı ve 28 Eylül 1895‘te yatağında öldü…

Kendisi tarafından Paris’te kurulan Pasteur Enstitüsü hala enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji alanındaki çalışmalara devam etmektedir.

Bilim dünyasında iz bırakan bilim insanlarının hayat hikayelerine mikrobiyografi kategorimizden ulaşabilirsiniz.

Louis Pasteur: Mikrobiyolojinin Babası
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir