Predatör Dergi: Kimler Neden Yayınlıyor? Dergi Sayıları, Yayın Sayıları…

Selcuk Besir Demir’in Journal of Informetrics‘de yayınlanan “Predatory journals: Who publishes in them and why?” başlıklı makalesine göre:

Erişilebilir bilgiye sahip 832 derginin 97’sinde adres belirtilmemiş. Bu nedenle, 735 predatör dergi lokasyonları analize dahil edilmiştir.

Web sitesi iletişim yeri verilerine göre, predatör dergilerin bulunduğu farklı ülkelerin sayısı 55.

Hindistan’da kurulduğu iddia edilen 38 dergi Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulduğu iddia edilen sekiz dergi ise Hindistan’da bulunuyordu.

IP/WHOIS adreslerine göre, predatör dergilerin büyük çoğunluğu Hindistan’da bulunmaktadır (%62.0).

Hindistan’da 456 predatör dergi var, onu 93 dergi ile Amerika Birleşik Devletleri, 29 dergi ile Türkiye ve 17 dergi ile Birleşik Krallık takip ediyor.

Predatör dergi lokasyonları, büyük çoğunluğu Hindistan adresli.

Predatör dergilerde en sık yayın yapan ülkeler: Hindistan, Nijerya ve Türkiye

Bazı dergilerdeki konum bilgilerine erişilemese de (yani 832 dergiden 97’sine) 2017’de yayınlanan 832 dergideki tüm makalelere erişildi. Bu dergilerde 2017 yılında toplam 24.840 yayın yayınlandı. 146 ülkeden araştırmacılar predatör dergilerde yayın yayınlanmıştır. Beriler Hindistan, Nijerya ve Türkiye‘nin predatör dergilerde en yüksek sayıda yayına sahip olduğunu göstermektedir.

Predatör dergilerin %62’si Hindistan’da bulunmasına rağmen, predatör dergilerdeki yayınların yalnızca %10.4’ü Hintli araştırmacılar tarafından yayınlanmaktadır.

Ayrıca gelişmiş ülkeler arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Güney Kore, predatör dergilerde makale yayınlayan ilk 20 ülke arasında yer almaktadır. Gelişmekte olan ülkelerden araştırmacıların predatör dergilerde daha fazla makale yayınladıkları yönünde bir bulgu ortaya koyulmuştur (Luki´c vd., 2014; Kurt, 2018; Simón, 2016; Truth, 2012). Bu bulgular araştırıldığında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden araştırmacılar 2017 yılında predatör dergilerde sırasıyla 3938 ve 20.902 makale yayınladılar. Kısacası predatör dergilerdeki yayınların sırasıyla %15,85’i gelişmiş ülkelerdeki, %84,15’i gelişmekte olan ülkelerdeki araştırmacılar tarafından gönderildi.

Kaynak makale için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:
Predatory journals: Who publishes in them and why?

Akademik yayıncılık ile ilgili diğer yazılarımıza mikrotartışma kategorimizden ulaşabilirsiniz.


Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Türkiye Predatör Dergi Yayıncılığında Kaçıncı Sırada?
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir