Retrovirüsler Nasıl Bulaşıcı Hale Gelir?

Bir virüsün yaşam döngüsündeki her adımı anlamak, tedavi için potansiyel hedefleri belirlemek için çok önemlidir. Artık bilim insanları, retrovirüsler ailesinden – HIV ile aynı aileden – bir virüsün genetik bilgisini nasıl koruduğunu ve bulaşıcı hale geldiğini gösterebildiler.

Virüslerin tek amaçları, genetik materyallerini sağlıklı hücrelere sokarak çoğalmaktır. Ölümcül bir hassasiyetle, milyonlarca cana mal olan ve dünyayı gergin tutan hastalıklara neden olabilirler. Böyle bir virüs için bir örnek, şu anda daha az tartışılmasına rağmen, devam eden küresel AIDS salgınına neden olan HIV’dir. Son yıllarda kaydedilen ilerlemeye rağmen sadece 2019 yılında 690.000 kişi virüs enfeksiyonu sonucu hayatını kaybetti.

Avusturya’daki Schur grubunda doktora sonrası araştırmacı olan Martin Obr, “Düşmanı tanımak istiyorsanız, tüm arkadaşlarını bilmelisiniz” diyor. Bu nedenle meslektaşlarıyla birlikte HIV ile aynı aileden olan retrovirüslere ait bir virüs üzerinde çalışıyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmalarında, Cornell Üniversitesi ve Missouri Üniversitesi’ndeki işbirlikçilerle birlikte ekip, retrovirüs replikasyonunun geç aşamasına odaklandı. İlk yazar Martin Obr, “Enfekte bir hücreden başka bir hücreyi enfekte edebilen olgun virüs partikülüne kadar uzun bir yol var” diye açıklıyor.

Yardımcı Doçent Florian Schur, “Kapsid stabil değilse, virüsün genetik bilgisi erken salınabilir ve yok edilebilir, ancak çok kararlıysa genom hiç çıkamaz ve bu nedenle işe yaramaz hale gelir” diyor…

Daha önceki bir çalışmada, kendisi ve meslektaşları IP6’nın HIV’in tutunmasında ​​önemli olduğunu gösterebildiler. Şimdi ekip, küçük molekülün diğer retrovirüslerde de yaşam döngüsünde ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. “Bir araba inşa ederken, kaput, tavan ve kapılar gibi tüm bu büyük metal parçalara sahip olursunuz — vidalar her şeyi birbirine bağlar. Bizim durumumuzda, büyük parçalar kapsid proteinleridir ve IP6 molekülleri vidalardır. ” diyor Obr.

Aynı virüs türü içindeki farklı kapsid şekilleri, virüs parçacıklarının enfektivitesindeki farklılıklara işaret edebilir. Florian Schur, “Ne olursa olsun, bir sebepten dolayı olur ama henüz net bir cevap yok” diyor. Bu yüksek düzeyde optimize edilmiş patojenlerin temeline inmek için teknolojiyi daha da geliştirmek, bilim adamları için zorlu ve büyüleyici bir görev olmaya devam ediyor.

Story Source:Materials provided by Institute of Science and Technology AustriaNote: Content may be edited for style and length.


Journal Reference:

  1. Martin Obr, Clifton L. Ricana, Nadia Nikulin, Jon-Philip R. Feathers, Marco Klanschnig, Andreas Thader, Marc C. Johnson, Volker M. Vogt, Florian K. M. Schur, Robert A. Dick. Structure of the mature Rous sarcoma virus lattice reveals a role for IP6 in the formation of the capsid hexamerNature Communications, 2021; 12 (1) DOI: 10.1038/s41467-021-23506-0

Institute of Science and Technology Austria. “How retroviruses become infectious.” ScienceDaily. ScienceDaily, 28 May 2021. <www.sciencedaily.com/releases/2021/05/210528085337.htm>.

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Retrovirüsler Nasıl Bulaşıcı Hale Gelir?
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir