COVID-19 Geçirmiş Tam Aşılılar COVID-19 Geçirmemiş Tam Aşılılardan Daha Güçlü İmmün Yanıt Geliştiriyor


Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir araştırma, COVID-19 için mRNA aşısı olan kişilerin diğerlerine kıyasla daha fazla bağışıklık yanıt oluşturduğunu ortaya koyuyor. Aşı, hemen hemen herkeste virüse karşı güçlü bağışıklık yanıtları oluştururken, veriler, daha önce enfeksiyon geçirenlerin, aşılamadan sonra, hiç COVID-19 geçirmemiş tam aşılı kişilere kıyasla daha fazla bağışıklık yanıtlarına sahip olduğunu gösteriyor.

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İmmünoloji Merkezi’nin profesörü ve yöneticisi olan PhD, Marc Jenkins sorumlu yazar ve Kathryn Pape, PhD, Cell Reports’ta yayınlanan çalışmanın ilk yazarıdır. Jenkins ve Pape, B hücreleri konusunda uzman araştırmacılardır.

“Bellek B hücreleri, yeniden enfeksiyondan sonra, antikor seviyeleri azaldıkça bağışıklık için kritik olan hızlı antikor üretimi yeteneğine sahiptir. Araştırmamız, önceden SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirmiş olan tam aşılı kişilerin, enfeksiyon geçirmemiş tam aşılı kişilere göre daha fazla sayıda bellek B hücresiyle sonuçlandığını gösteriyor.”

Daha önce SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan kişilerde aşılamadan önce çok sayıda Spike-spesifik bellek B hücresi vardı ve bir mRNA aşısının ilk dozundan sonra Spike özgü bellek B hücrelerinde önemli bir artış oldu…

İkinci mRNA dozuna verilen daha zayıf tepkiye rağmen, daha önce SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan kişiler, hiç virüse sahip olmayan, tam olarak aşılanmış kişilere göre daha fazla sayıda Spike-spesifik bellek B hücresine sahipti ve daha önce SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan kişilerde Spike spesifik bellek B hücreleri, tek bir mRNA aşılamasından sonra enfekte olmamış kişilerde indüklenen bellek B hücrelerine kıyasla virüsün spike proteinine daha sıkı bir şekilde bağlanmıştı.

Jenkins, “Sonuçlarımız, SARS-CoV-2 enfeksiyonu olan kişilerin aşılamadan elde ettiği faydayı gösteriyor ve bu grubun daha az bulaşıcı enfeksiyona sahip olabileceğini tahmin ediyor” dedi. “Enfeksiyona karşı korunmak için kaç tane bellek B hücresine ihtiyaç duyulduğu belli olmasa da verilerimiz ayrıca daha önce enfeksiyon geçirmiş ve ardından tam aşılanmış kişilerin üçüncü bir – veya güçlendirici – doza ihtiyaç duyma olasılığı en düşük grup olduğunu gösteriyor.

Bu ekip şimdi bağışıklığı baskılanmış sistemlere sahip tam aşılı kişilerde hafıza B hücresi oluşumunu inceliyor.

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Kaynak: Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi

Dergi referansı: Pape, K.A., et al. (2021) SARS-CoV-2 enfeksiyonu tarafından indüklenen yüksek afiniteli hafıza B hücreleri, mRNA aşıları tarafından hazırlananlardan daha fazla plazmablast ve atipik hafıza B hücresi üretir. Hücre Raporları. doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109823.

SARS-CoV-2 Enfeksiyonu Geçirmiş Tam Aşılı Kişiler Daha Fazla Bellek B Hücresine Sahip
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir