COVID-19 Pandemisinde Toplumsal Bağışıklık Muhtemelen İmkansız! İşte 5 Nedeni…

Aşılama çabaları tam kapasite sürdürülse de COVID-19’u yenmek için gerekli eşik aşılamayacak gibi görünüyor. Neden mi?

About 50% of Israel’s population has so far been fully vaccinated against COVID-19, yet herd immunity remains elusive. Credit: Kobi Wolf/Bloomberg/Getty

Dünya çapında COVID-19 aşılama oranları arttıkça, insanlar haklı olarak şu soruyu sormaya başladılar: Bu salgın ne kadar sürecek?

Pandemi için uzun vadeli beklentiler muhtemelen COVID-19’un grip gibi endemik bir hastalık haline gelmesini içeriyor. Ancak yakın vadede bilim insanları, sürü bağışıklığını içermeyen yeni bir normal üzerinde fikir birliği sağlıyorlar.

1. Aşıların Bulaşmayı Engelleyip Engellemediği Belli Değil

Sürü bağışıklığının anahtarı, bir kişi enfekte olsa bile, bulaşmayı sürdürmek için etrafta çok az duyarlı konakçı olmasıdır – aşılanmış veya enfeksiyonu zaten geçirmiş olanlar virüsü yayamazlar. Örneğin, Moderna ve Pfizer–BioNTech tarafından geliştirilen COVID-19 aşıları, semptomatik hastalıkları önlemede son derece etkilidir, ancak insanları enfekte olmaktan mı yoksa virüsü başkalarına yaymaktan mı koruyacakları hala belirsizdir. Bu, sürü bağışıklığı için bir sorun teşkil ediyor.

2. Aşı Uygulaması Dengeli ve Düzenli Değil

Amerika Birleşik Devletleri genelinde bile aşılara erişim eşit değildir. Georgia ve Utah gibi bazı eyaletler, nüfuslarının %10’undan daha azını tam olarak aşılayabilmişken, Alaska ve New Mexico %16’dan fazlasını tamamen aşılamıştır.

Çoğu ülkede aşı dağılımı yaşa göre sınıflandırılır ve öncelik COVID-19’dan ölme riski en yüksek olan yaşlı insanlara verilir. Bununla birlikte, çocuklar için onaylanmış bir aşının ne zaman ve olup olmayacağı belirsizliğini korumaktadır.

3. Yeni Varyantlar Sürü Bağışıklığı Denklemini Değiştiriyor

Virüsün bulaşmasını durdurmak ne kadar uzun sürerse (aşılama gecikirse), bu durum yeni varyantların o kadar çok ortaya çıkması ve yayılması anlamına geliyor.

Hızlı ve kapsamlı bir şekilde aşılama, yeni bir varyantın oluşmasını ve yayılmasını engelleyebilir.

4. Bağışıklık Süresiz Değil, Sınırlı…

Aşı bazlı bağışıklığın ne kadar sürdüğünü ve zaman içinde güçlendirici dozların gerekli olup olmadığını anlamak da önemli olacaktır. Her iki nedenden dolayı COVID-19 grip gibi olabilir.

5. Aşılar İnsanların Pandemiye Karşı Tutumlarını Değiştirebilir

İnsanların aşılanmaları akabinde rehavete kapılmaları ve bulaş zincirinde rol oynamayacaklarını düşünmeleri nedeniyle sürü bağışıklığına zarar verebilecekleri düşünülüyor.

Kaynak: Nature 591, 520-522 (2021). DOI: https://doi.org/10.1038/d41586-021-00728-2Image Credit: Lightspring/Shutterstock.com

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Virolojikategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Illustrations: DrAfter123


COVID-19 Pandemisinde Sürü Bağışıklığı Muhtemelen İmkansız! İşte 5 Nedeni…
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir