Dolaşımdaki SARS-CoV-2 Varyantlarının Nötralizasyona Duyarlılığı: CoronaVac Aşısının Varyantlar Üzerindeki Etkinliğinin Değerlendirildiği Bir Çalışma

CoronaVac Aşısının Varyantlar Üzerindeki Etkinliği Nasıl?

SARS-CoV-2’nin iki varyantının ortaya çıkışı (Birleşik Krallık’ta B.1.1.7 ve Güney Afrika’da B.1.351) bu varyantların daha önce geçirilen infeksiyon veya aşılamadan kaynaklanan bağışıklıktan kurtulabileceği endişesini doğurmaktadır.

Bu varyantların infeksiyon veya aşılama ile ortaya çıkan nötralizasyona direncini ölçmek amacıyla, Wuhan-1 referans suşunun (vahşi tip), D614G mutasyonu ve B.1.1.7 ve B.1.351 varyantlarının spike proteinini içeren rekombinant veziküler stomatit virüsü bazlı SARS-CoV-2 psödovirusları üretilmiş. Daha sonra, COVID-19 geçirdikten sonra 5 ay geçen 34 hastadan elde edilen konvelasan serum ve Çin’de üretilen 2 inaktif virus aşısının [BBIBP-CorV (Sinopharm) 1 veya CoronaVac (Sinovac) 2] ikinci dozunun yapılmasından 2 ila 3 hafta sonra elde edilen 50 katılımcıdan alınan serum kullanarak psödovirusun nötralizasyon direnci değerlendirilmiştir.

Bulgular, B.1.1.7’nin konvelasan veya aşılanan kişilerden alınan serumun nötralize edici aktivitesine çok az direnç gösterdiğini, oysa B.1.351’in hem konvelasan serumun hem de aşılananların serumunun nötralizasyonuna daha fazla direnç gösterdiğini düşündürmektedir. Bulgular ışığında varyantların dolaştığı alanlarda sürekli viral izleme ve aşıların koruyucu etkinliğinin değerlendirilmesinin önemini de vurgulamaktadır.

Haber Kaynak: klimik.org.tr

Makale Kaynak: Wang GL, Wang ZY, Duan LJ, et al. Susceptibility of Circulating SARS-CoV-2 Variants to Neutralization. N Engl J Med. 6 Nisan 2021.

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

CoronaVac Aşısının Varyantlar Üzerindeki Etkinliği Nasıl?
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir