İklim değişikliği, Batı Nil virüsü Salgınlarını ‘Muhtemel’ Hale Getiriyor.

Bilim insanları, sıcaklık arttıkça sivrisinek kaynaklı patojenlerin ülkeye yayılma riskinin artacağını söylüyor ve iklim değişikliğinin önümüzdeki 20-30 yıl içinde Birleşik Krallık’ta Batı Nil virüsü salgınlarını daha olası hale getireceğini söylüyor.

Batı Nil virüsü sivrisinekler tarafından yayılır ve aşısı yoktur. Çoğu insanda hiçbir semptom görülmez, ancak ciddi nörolojik hastalıklara neden olabilir.

Birleşik Krallık Ekoloji ve Hidroloji Merkezi (UKCEH), İskoçya Biyomatematik ve İstatistik (BioSS) ve Glasgow Üniversitesi’nden bilim adamları, Birleşik Krallık’ta Batı Nil virüsü salgını riskini belirlemek için yeni bir model geliştirdi. Önümüzdeki iki ila otuz yıl için riskin düşük olduğunu, ancak sıcaklık arttıkça artacağını buldular.

UKCEH’de teorik bir ekolojist olan Dr Steven White şunları söyledi: “Yeni bir hastalığın bizi etkileyip etkilemeyeceğini veya ne zaman etkileyeceğini bilmek hayati derecede önemlidir.”

“Batı Nil virüsü şu anda Birleşik Krallık’ta yok, ancak hastalığı bulaştırabilen ve potansiyel olarak insanlara yayılmaya yol açabilen Culex pipiens türündeki sivrisinekleri barındırıyor.”

“Batı Nil virüsü İtalya‘da endemiktir ve Almanya‘da salgınlar olmuştur, bu nedenle daha ılıman iklimlere doğru hareket etmektedir.”

“Modelimiz, riskin istikrarlı bir şekilde artacağını ve Birleşik Krallık’ta gelecekteki salgınların beklenebilir/muhtemel olduğunu gösteriyor.”

Takımın matematiksel modeli, sıcaklığın Birleşik Krallık’taki Culex pipiens sivrisinek popülasyonunu etkileyen biyolojik süreçler üzerindeki etkilerini inceledi. Bu mevsimsel değişikliklerin, salgınları tetiklemek için virüsün daha yüksek sıcaklıklarda daha hızlı replikasyonu ile nasıl etkileşime girebileceğini yakalayabildiler.

Dr Ewing, çalışmanın alarm vermek için değil, İngiltere’nin hazırlanmasına yardımcı olması gerektiğini söylüyor. “Nispeten az acil tehlike olsa da, gelecekteki salgınlara hazırlanmak için adımlar atabiliriz. Bu, doktorların semptomlardan, testlerden ve kimin ciddi şekilde hastalanma riski altında olduğundan haberdar olmasını sağlamak kadar basit olabilir.”

Story Source:Materials provided by UK Centre for Ecology & HydrologyNote: Content may be edited for style and length.


Journal Reference:

  1. David A. Ewing, Bethan V. Purse, Christina A. Cobbold, Steven M. White. A novel approach for predicting risk of vector-borne disease establishment in marginal temperate environments under climate change: West Nile virus in the UKJournal of The Royal Society Interface, 2021; 18 (178): 20210049 DOI: 10.1098/rsif.2021.0049

UK Centre for Ecology & Hydrology. “Climate change makes West Nile virus outbreaks ‘plausible’ in UK: Risk of mosquito-borne pathogen spreading to the country will increase as temperatures rise, say scientists.” ScienceDaily. ScienceDaily, 28 May 2021. www.sciencedaily.com/releases/2021/05/210528125920.htm.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Virolojikategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

İklim Değişikliğiyle Birlikte Birleşik Krallık’ta “Batı Nil Virüsü” Salgınları Görülebilir
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir