Yezo Virus: Japonya’da Tanımlanan Yeni Bir Nairovirus

Japonya’daki bilim insanları, insanları enfekte edebilen ve hastalığa neden olabilen daha önce bilinmeyen bir virus tespit etti. Yezo virus olarak adlandırılan ve kene ısırıkları ile bulaşan yeni bulaşıcı virus; trombositlerde, lökositlerde azalma ve ateş ile karakterize bir hastalığa neden oluyor.

Hokkaido Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar tarafından yapılan çalışmanın sonuçları Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Hokkaido Üniversitesi Uluslararası Zoonoz Kontrol Enstitüsü’nden bir virolog olan Keita Matsuno, “Japonya’da 2014’ten bu yana en az yedi kişiye bu yeni virus bulaştı, ancak şu ana kadar herhangi bir ölüm doğrulanmadı” dedi.

Yezo virus, 2019 yılında Hokkaido’da yerel bir ormanda yürürken kene olduğuna inanılan bir eklembacaklı tarafından ısırıldıktan sonra ateş ve bacak ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 41 yaşındaki bir erkekte keşfedildi. İki hafta sonra tedavi edildi ve taburcu edildi, ancak testler bölgede keneler tarafından taşınan bilinen herhangi bir virüsle enfekte olmadığını gösterdi. İkinci bir hasta, ertesi yıl bir kene ısırmasından sonra benzer semptomlarla ortaya çıktı.

İki hastanın kan örneklerinden izole edilen virüslerin genetik analizi, Kırım-Kongo kanamalı ateşi virusu gibi patojenleri içeren bir nairovirus sınıfı olan yeni bir tür ortonairovirus buldu. Yeni virusun, sırasıyla Romanya ve Özbekistan’da tespit edilen Sulina virus ve Tamdy virus ile yakından ilişkili olduğu bulundu ve bunların son zamanlarda Çin’de insanlarda akut ateşe neden olduğu bildirildi.

COVID-19 pandemisinin çarpıcı bir şekilde gösterdiği gibi, hayvanlar bilinmeyen birçok virüs taşır ve bunlardan bazıları insanları enfekte etmeye devam edebilir. Matsuno, “Şimdiye kadar bildiğimiz hiçbir Yezo virus enfeksiyonu vakaları ölümle sonuçlanmadı, ancak hastalığın Hokkaido’nun ötesinde bulunması çok muhtemel, bu yüzden yayılımını acilen araştırmamız gerekiyor” dedi.

Araştırma ekibi şimdi yeni virusun vahşi hayvanlarda ve klinik örneklerde ülke çapında olası dağılımını izlemeyi planlıyor.

Viroloji kategorimizden viruslar ve viral hastalıklarla ilgili birçok yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bizi instagramtwitter ve facebook‘tan da takip edebilirsiniz.

Haber Kaynağı: Materials provided by Hokkaido University. Note: Content may be edited for style and length.

Makale Kaynağı: Fumihiro Kodama, Hiroki Yamaguchi, Eunsil Park, Kango Tatemoto, Mariko Sashika, Ryo Nakao, Yurino Terauchi, Keita Mizuma, Yasuko Orba, Hiroaki Kariwa, Katsuro Hagiwara, Katsunori Okazaki, Akiko Goto, Rika Komagome, Masahiro Miyoshi, Takuya Ito, Kimiaki Yamano, Kentaro Yoshii, Chiaki Funaki, Mariko Ishizuka, Asako Shigeno, Yukari Itakura, Lesley Bell-Sakyi, Shunji Edagawa, Atsushi Nagasaka, Yoshihiro Sakoda, Hirofumi Sawa, Ken Maeda, Masayuki Saijo, Keita Matsuno. A novel nairovirus associated with acute febrile illness in Hokkaido, Japan. Nature Communications, 2021; 12 (1) DOI: 10.1038/s41467-021-25857-0

Yezo Virus: Japonya’da Tanımlanan Yeni Bir Nairovirus
Paylaşın, herkes okusun:

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir